Murat YILMAZ - Oğuz DEMİR
01 Aralık 2015

Hürriyet’in, Ankara’daki emlak ve gayrimenkul sektörlerini en iyiye teşvik ederek, kentin ekonomik gelişimi ve geleceğini masaya yatırdığı 4’üncü Gelişen Bölgeler Zirvesi, geniş katılımla gerçekleşti. ‘Şehir planlaması’ ile ‘kentsel dönüşüm’ gibi konuların öne çıktığı zirvede katılımcılar, eleştiri ve önerilerini de paylaştı.

Hürriyet’in düzenlediği ‘Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin 4’üncüsü Ankara’daki Doğan Medya Center binasının VIP Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıda Ankara’da sanayi, ticaret ve inşaat alanlarındaki gelişmeler değerlendirildi.  ‘Şehir planlaması’ ve ‘kentsel dönüşüm’ gibi konuları ele alan katılımcılar, eleştiri ve önerilerini paylaştı. 

Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi Müdür Yardımcısı Sadi Özdemir’in moderatörlüğündeki toplantının açılış konuşmasını yapan Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, bölgesel toplantıların emlak ve gayrimenkul sektörüne destek için düzenlendiğini belirterek, “Geçen sene ve bu sene 2 toplantı gerçekleştirdik. Dünya çapında projelerin yarıştığı bir platform burası. Çok büyük projeler yarıştı, çok ciddi yetkin isimler jürilik yaptı. Projelerden proje seçmek zordur, ancak iki sene üst üste Hürriyet ekibi bu projeleri başarıyla gerçekleştirdi. Kendi adıma bunun onur ve mutluluğunu duyuyorum. Hürriyet’e hoş geldiniz, inşallah sektöre fayda sağlayacak bir toplantı olur” diye konuştu.

AMAÇ BAŞARILI İŞLERİ DÜNYAYA GÖSTERMEK

Hürriyet İnşaat ve gayrimenkul sektörleriyle çok başarılı işlere imza attıklarını vurgulayan Hürriyet Reklam Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan şöyle konuştu: “Hürriyet 67’nci yılı doldurmuş çok iyi bir marka. En önemli sektörler inşaat ve gayrimenkulle beraber çok başarılı işlere imza atıyoruz. Bunu Hürriyet grubunun bir sorumluluğu olarak ele alıyoruz. Geçen sene Sign of the City Awards’a imza atanlarla marka inşa ettik. İkincisi 4 Kasım’da İstanbul’da bu sefer bin kişi geldi. Zorlu eleme sürecinin ardından uluslararası ödüller verildi. Amacımız bu markayı dünyaya taşımak, uluslararası başarılar elde etmek. Dolayısıyla bu tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirmekten büyük onur duyuyoruz. Evrensel olarak yapılan başarılı işleri bütün dünyaya göstermek istiyoruz.”
Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi Müdürü Sefer Levent de gayrimenkulle sadece reklam ilişkileri olmadığını belirterek, “Hürriyet sektör için bir tartışma platformu. Bu anlamda katkı sağlamak için buradayız” dedi.


TRİO GAYRİMENKUL TAŞKIN HAŞEMOĞLU:“Şehir plancıları işin çıkış noktası. Planlama yaparken belediye başkanlarımızla beraber yatırımcıların beraber proje geliştirmesi gerekiyor. Yapılan planlarda sınırlamalar var. İstediğiniz projeyi yapamaz duruma geliyorsunuz. Bunların açıklaması olarak şehirdeki nüfusu planlamak deniliyor, ancak burada bir tezat var. Yapacağınız daire adedi de belli, uygulayacağınız metrekare de belli, bu elimizi sınırlandırıyor. Hem kentsel dönüşüm gerçekleştiriyoruz hem de yeni bölgelerde nüfusu planlamaya çalışıyoruz. Bu yüzden şehir plancılarıyla beraber bu konu üzerine iyice çalışılması lazım. 20 ve 30 katlı yapıların arasında büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum. Kat yüksekliği ne kadar çoğalırsa sosyal o kadar alanlar genişleyecektir.”