8 Nisan 2012

Gayrimenkule yapılan yatırımın, geleceğe yapılan yatırım anlamına geldiğini belirten Trio Yatırım Genel Müdürü Taşkın Haşemoğlu, sektörle ilgili önemli uyarılarda bulundu.
HAVALARIN ısınmasıyla birlikte gayrimenkul sektörünün kış uykusundan uyandığını belirten Taşkın Haşemoğlu, bir hafta içerisinde alım ve satımlardaki hareketliliğin başlayacağını söyledi. 
Özellikle alıcılara, “Hızlı karar vermekte fayda var” çağrısı yapan Haşemoğlu, “Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte insanlar daire, araba gibi özel ihtiyaçlarına daha fazla öncelik verirler. Bu nedenle her ne kadar kriz ortamı var gibi gözükse de nisan ayıyla birlikte kriz etkisini kaybeder. Önümüzdeki 15-20 günlük süreç çok önemli. Alıcıların hızlı karar vermelerinde fayda var” dedi. 

Temelden almak  karlı

Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da bilgi veren Taşkın Haşemoğlu, konutu “temel” aşamasında almanın daha karlı olduğunun altını çizerek, “Alıcılar başlangıç aşamısında olan bir konut tercih ederlerse daha çok kar edeceklerdir. Bu konuda bir geriye dönüş var. Tabi burada müteahhidin geçmişi çok önemli. İnsanlar önce alacakları konutun müteahhidini tanımalı ve müteahhit ise geçmişte yaptığı çalışmalar ile insanlara güven vermeli. Bir diğer önemli nokta ise satış konusu. Satış sözleşmeleri noter kanalıyla yapılmalı ya da direkt olarak işlemler tamamlanıp tapu alınmalı” diye konuştu. 

Doğuya yatırım avantajlı

Çankaya, Çukurambar ve Çayyolu bölgelerinde ofis satın almak isteyen alıcılara Haşemoğlu, “Bu bölgelerde metrekaresi 3 bin 500 lirayı geçmeyecek şekilde alım yapsınlar” uyarısında bulundu. Başkent’te “kira” sezonunun da başladığını ve önümüzdeki günlerde hareketliliğin artacağını kaydeden Haşemoğlu, “arazi” ve “arsa” yatırımlarıyla ilgili ise şöyle konuştu: “Bütün şehirler batıya doğru büyür. Ankara da uzun yıllar bu yöne doğru büyüme kaydetti. Ancak son zamanlarda doğuda özellikle Mamak çevresi önemli bir yatırım bölgesi haline geldi. Batı’da fiyatlar şişmiş durumdaydı. Şimdi ise doğu bölgesine yapılan yatırımlar sayesinde aradaki fiyat uçurumu yavaş yavaş dengelenecek.”

Elinizi çabuk tutun

GAYRİMENKUL alımı için banka faiz oranlarının düşüşe geçmeye başladığını hatırlatan Taşkın Haşemoğlu, “Gayrimenkul sahibi olmak için tüm şartlar uygun. Konut kredileri düşmeye başladı. Şu an 1.05’e kadar konut kredisi kullanılabiliyor. Hatta birçok noktada uygun kampanyalar var. Faiz olmadan daire sahibi olabiliyorsunuz. İçinde bulunduğumuz kısa süreli zaman dilimi ciddi alıcılar için çok büyük önem arz ediyor. Ellerini çabuk tutsunlar, hızlı karar veren alıcı mutlak kar edecektir” dedi.