17 Aralık 2012

Konut sektöründe alım yapmayı planlayanlar için, “Şimdi fırsat zamanı” diyen Trio Yatırım Genel Müdürü Taşkın Haşemoğlu, devletin müteahhitlere ödeme yapmadığı için sektörün ufak çaplı bir sıkışıklık içinde olduğunu söyledi.

Bu durumun ev alacak vatandaşlar için bir avantaj olduğunun altını çizen Haşemoğlu, “Ev alacaklar bu fırsatı kaçırmasın” dedi. Devletin müteahhitlere olan borcunu yılbaşından itibaren ödemeye başlayacağını ve şu günlerdeki sıkışıklığın giderilmiş olacağını anlatan Haşemoğlu, şöyle devam etti: “Müteahhitlerin çoğu paraya sıkışmış durumda. Devlet bir süre ödeme yapmadı ama parası da yok değil. 2013 yılı bütçesinin onaylanması ile birlikte hakedişler ödenecektir. Müteahhitlerin cebine sıcak para girince firmalar bugünkü reaksiyonu göstermez. Yani piyasa diliyle sizinle kolay kolay pazarlık yapmazlar. Konut sektöründe bu tarz fırsatlar kolay kolay oluşmaz. Ev alacaklar bu durumu iyi değerlendirmeli ve ellerini çabuk tutmalı.”

Faiz oranlarını revize edin

Gayrimenkul alacaklar için bir fırsatın da bankalar tarafından oluştuğunu ifade eden Haşemoğlu, “Faizler son 20 yılın en düşük seviyeleri olan 0.75-0.80 seviyelerine inmiş durumda. Aralık ayını fırsat ayına dönüştürmek isteyenler banka kredisine de başvurabilir. Daha önce bir ya da daha fazla kredi kullanmış olanlar varsa bankalarına uğrayarak oranları revize edebilir. Bize gelen bilgiler vatandaşların kredi tutarlarını hala eski faiz oranı üzerinden ödediğini gösteriyor” diye konuştu.